Co je ITI
ITI je mezinárodní nevládní divadelní organizace registrovaná v UNESCO, jejímž cílem je podporovat mezinárodní výměnu v oblasti teoretických znalostí i praktických zkušeností v divadelním umění a kulturní advokacie. ITI byl založen v roce 1948 v Praze.
Členství v ITI je organizováno formou národních středisek, v současné době fungují národní střediska v téměř 100 zemích světa.
Cíle ITI
Scénická umění jsou univerzálním projevem lidstva, spojujícím velké skupiny lidí v celém světě. Z tohoto důvodu byla založena nezávislá profesionální mezinárodní organizace nesoucí název Mezinárodní divadelní institut ITI, Světová organizace pro scénická umění. Účelem ITI je umožňovat mezinárodní výměnu poznatků a praktických zkušeností v oblasti tohoto umění (divadlo, drama, taneční divadlo a hudební divadlo ve všech jejich podobách) pro upevnění míru a přátelství mezi národy, pro prohloubení vzájemného porozumění, pro zvýšení tvůrčí spolupráce mezi všemi lidmi v oblasti scénických umění.
- podporovat udržitelnou činnost a tvořivost v oblasti živě předváděných umění (divadlo, drama, taneční divadlo a hudební divadlo ve všech jejich podobách);
- směřovat k upevnění existující spolupráce mezi různými obory divadelního umění a mezi organizacemi, a to jak národními, tak i mezinárodními;
- zakládat mezinárodní pobočky a podporovat založení národních center ITI ve všech zemích;
- shromažďovat dokumenty a šířit všechny druhy informací v oblasti živě předváděného umění;
- aktivně spolupracovat se svými členy na rozvoji, koordinaci a organizaci festivalů scénických umění, konferencí, kongresů, přehlídek, setkání odborníků, výstav, soutěží a speciálních akcí jako „Divadlo národů“ atd. a to na národní, regionální, meziregionální a mezinárodní úrovni.
- obhajovat svobodný rozvoj divadelního umění a přispívat k ochraně práv profesionálů v oblasti divadla.
ITI přispívá k naplňování cílů svých a UNESCO prostřednictvím rozličných aktivit, jako jsou např. kolokvia, konference, sympozia, workshopy, publikace a šíření informací týkajících se divadla.
Nejvýznamnější akce pořádané ITI
- V roce 1962 ITI slavnostně vyhlásilo Světový den divadla, který je od té doby každoročně 27. března slaven na celém světě.
- V roce 1982 Taneční komitét ITI vyhlásil poprvé 29. duben Mezinárodním tanečním dnem.
- Festival Divadlo národů pořádaný od roku 1957 do roku 1986
- Světový kongres ITI (periodicita každé 2-3 roky).
Publikace ITI
- The World of Theatre – periodicita každé dva roky v angličtině, obsahuje analýzy uplynulých divadelních sezon v jednotlivých zemích, k dispozici v knihovně IDU
- WECT – The World Encyclopedia of Contemporary Theatre (I. díl – Evropa, II. díl – Amerika, III. díl – Afrika, IV. díl – Asie/Pacifik, publikováno ve spolupráci ITI s dalšími mezinárodními nevládními organizacemi: AICT, FIRT, SIBMAS, s podporou participačního programu UNESCA v rámci Dekády kulturního rozvoje, v nakladatelství Routledge)
Mezinárodní komitéty, pracovní skupiny a projekty ITI:
Umění
International Dance Committee IDC
International Festival Forum IFF
International Monodrama Forum IMF
International Playwrights’ Forum IPF
Music Theatre NOW Network MTNN
Network of Emerging Arts Professionals NEAP
International Stage Directors Network SDN
Traditional Performing Arts Forum TPAF
Vzdělávání
Forum Theatre Training & Education FTTE
Humanitární záležitosti
Action Committee for Artist Rights ACAR
Theatre in Conflict Zones Network TCZN
Social Change Network SCN
Network for Heritage, Indigenous Cultures & Migration N-HIM
Výzkum, dokumentace, propagace
ITI Publications Committee IPC
Projekty spolupráce
iSTAN International Stage Art Network
ITI / UNESCO World Performing Arts Capital
ITI / UNESCO Network for Higher Education in the Performing Arts