Mezinárodní divadelní ústav

ITI

Mezinárodní divadelní ústav

International Theatre Institute

L‘Institut International du Théâtre

image/svg+xml

Poselství ke Světovému dni divadla 27. března 2021

Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a se Světovým dnem loutkářství (21. března). Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav (ITI – International Theatre Institute), mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO. Tento den je příležitostí zamyslet se nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornit na jeho význam pro lidská společenství i jednotlivce a na jeho potenciál pro ekonomický růst. Autorem prvního poselství ke Světovému dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla. V letošním roce je autorkou poselství divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren. 

Helen Mirren: Poselství ke Světovému dni divadla 2021

Tato doba je pro živá vystoupení velice nepříznivá a řada umělců, techniků a mužů i žen za scénou i na scéně musí bojovat o přežití v oboru, který je již tak plný nejistoty. 

Snad jim ona neustálá nejistota dodala také důvtip a odvahu, díky nimž pandemii překonají. 

I v těchto nových podmínkách našli díky své představivosti nápadité, zábavné i dojemné způsoby, jak komunikovat – z velké části samozřejmě přes internet. 

Už od počátku své existence si lidé vyprávějí příběhy. Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu.

Potřeba tvořit, kterou pociťují scénáristky a scénáristé, designérky a designéři, tanečnice a tanečníci, zpěvačky a zpěváci, herečky a herci, hudebnice a hudebníci, režisérky a režiséři, nikdy nevyhasne. Už velice brzy se opět plně rozvine a projeví se s novou energií a v nových pohledech na svět, který všichni společně obýváme. 

Už se nemohu dočkat. 

Helen Mirren je jednou z nejznámějších a nejuznávanějších hereček, kterou můžeme znát z divadelních, filmových i televizních produkcí z celého světa. Za své skvělé a všestranné herecké výkony získala mnoho cen, mezi nimiž nechybí Oscar z roku 2007 za film Královna.

Divadlo

Helen Mirren svou kariéru zahájila rolí Kleopatry v londýnském National Youth Theatre. Krátce působila také v Manchesteru a poté nastoupila do Královské shakespearovské společnosti. Po čtyřech úspěšných letech však naprosto změnila směřování své kariéry a rozhodla se vstoupit do Mezinárodního centra divadelního výzkumu, divadelní společnosti založené oceňovaným režisérem Peterem Brookem, s níž pak odjela na turné po Africe a Americe.

Od té doby se objevovala v nejrůznějších produkcích na West Endu, Fringe festivalech, v Královské shakespearovské společnosti, v londýnském Národním divadle i na newyorské Broadwayi, kde mimo jiné obdržela nominaci na cenu Tony za Měsíc na vsi a za Tanec smrti, v němž hrála s Ianem McKellenem. 

Z dalších produkcí jmenujme Sestup Orfeův divadelní společnosti Donmar Warehouse a Smutek sluší Elektře londýnského Národního divadla. Za obě tyto inscenace byla v kategorii Nejlepší herečka nominována na cenu Laurence Oliviera. 

Do londýnského Národního divadla se vrátila ještě v roce 2009, kdy ztvárnila titulní roli Racinovy Faidry v režii Nicholase Hytnera. Tato produkce vstoupila do dějin coby první divadelní inscenace, kterou natáčela služba NT Live a kterou tak mohli v přímém přenosu sledovat diváci v kinech po celém světě. 

Ve své zatím poslední divadelní inscenaci si v roce 2013 na londýnském West Endu opět zahrála roli královny Alžběty II. v Morganově Audienci u královny v režii Stephena Daldryho. 

Za tuto roli získala cenu Laurence Oliviera a cenu WhatsOnStage za Nejlepší herečku. V únoru 2015 tutéž hru, s Helen Mirren stále v hlavní roli, nastudovalo newyorské Gerald Schoenfeld Theatre. Mirren pak v kategorii Nejlepší herečka získala také cenu Tony. 

Film a televize

Kromě své divadelní kariéry je Helen Mirren známá také ze svých veleúspěšných televizních a filmových rolí. 

V roce 2003 obdržela Řád britského impéria s titulem Dame Commander.

Další podrobnosti o jejích divadelních, filmových a televizních počinech, o charitách, které podporuje i o jejím životě naleznete na webové stránce www.helenmirren.com.

Překlad poselství: Anna Štádlerová